Pompy głębinowe to pompy zanurzeniowe charakteryzujące się niewielką średnicą, służą do pobierania zimnej i czystej wody pochodzącej z wywierconych ujęć kręgowych, głębinowych, jak i różnego rodzaju zbiorników wolnostojących. Pompy głębinowe stosowane są przede wszystkim w studniach głębinowych, w których lustro wody znajduje się poniżej kilku, a nawet kilkunastu metrów. Jest ona montowana również tam, gdzie użycie pompy powierzchniowej nie jest możliwe. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się pompy głębinowe?
Ogólna zasada budowy pomp głębinowych
Pompy głębinowe to urządzenia o kompaktowej budowie. Zwykle składają się z dwóch głównych elementów silnika i tzw. hydrauliki. W pompach głębinowych stosuje się dwa rodzaje silników, a mianowicie silniki elektryczne jedno- lub trójfazowe. Silniki trójfazowe, przez to, że pracują pod mniejszym obciążeniem, stosowane są do pomp, zasilających dużą ilość źródeł odbioru wody, np. przy nawodnieniach lub sadach. Do okazjonalnego, przydomowego użycia, podlewania przydomowych trawników i sadów wystarczą silniki jednofazowe. Woda do pompy, a następnie do góry do układu hydraulicznego pobierana jest przez tzw. króciec ssący, znajdujący się nad silnikiem.
Jeśli chodzi o kształt pompy, zwykle przyjmują one postać podłużnego walca, w którym znajdują się wspomniane wyżej części. W zależności od mocy, zastosowania pompy między sobą różnią się znacznie wielkością. Mniejsze modele mają średnicę ok. 50 mm, a te do ambitnych zadań wynoszą 100 mm. Z naszego doświadczenia i obserwacji wynika, że najwięcej wyborów modeli pomp jest spośród pomp do zastosowań domów jednorodzinnych, czyli pomp średnicy ok. 75 mm oraz 90 i 97 mm.
Dobrej jakości pompa głębinowa to pompa, której korpus wykonany jest ze stali nierdzewnej, w przypadku wirników, pierścieni i innych elementów pompy stosuje się m.in. wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Co do wirnika oraz krócica tłocznego spotyka się też elementy z mosiądzu. Dzięki zastosowaniu najwyższej klasy komponentów tworzących pompę uzyskamy finalnie produkt w pełni odporny na korozję. Co jeszcze à propos budowy pomp warto wiedzieć? Istotną ostatnią, ale nie mniej ważną od opisanych wyżej sprawą jest fakt, że jeśli pompa głębinowa ma tłoczyć wodę pitną, musi być wykonana z materiałów dopuszczonych do kontaktu z wodą pitną. Jak wiecie, nasza firma zajmuje się dostarczaniem najwyższej jakości armatury przemysłowej do budowy różnego rodzaju instalacji, w tym właśnie elementów służących budowie pomp głębinowych. Dlatego budując z nami instalację do pompy głębinowej, możesz mieć 100% pewności, że będzie ona działała bez zarzutu latami.
Rodzaje pomp głębinowych
Wśród pomp głębinowych wyróżnić można kilka rodzajów pomp, kategoryzowanych ze względu na średnicę korpusu. I tam mamy:
-
pompy trójcalowe (75 mm),
-
pompy trój i pół calowe (90 mm),
-
pompy czterocalowe (100 mm),
-
pompy cztero i pół calowe (112 mm),
-
pompy sześciocalowe (150 mm),
-
pompy ośmiocalowe (203 mm),
-
pompy dziesięciocalowe (254 mm),
-
pompy dwunastocalowe (305 mm).
Ze względu na konstrukcję pompy głębinowe dzieli się na monoblokowe i pompy śrubowe.
Zastosowanie pomp głębinowych
Studnie głębinowe to tylko jeden z przykładów zastosowania pomp głębinowych. Używa się je również w wielu dziedzinach życia niezwiązanych z funkcjonowaniem gospodarstw domowych, działalności rolniczej, sadowniczej, ogrodniczej czy też przemyśle. Pompy głębinowe używane są również do:
-
czerpania wody ze zbiorników wolnostojących,
-
do pompowania uzdatnionej wody morskiej,
-
obniżania poziomu wody zaskórnej (wód gruntowych),
-
odwadniania konstrukcji podziemnych – w szczególności kopalń,
-
wspomagania prawidłowego funkcjonowania sieci wodociągowych i instalacji nawadniających,
-
wydobywania ropy z szybów naftowych,
-
tłoczenia i podwyższania ciśnienia cieczy w procesach technologicznych.